NABÓJ .22LR

Nabój 0,22 cala Long Rifle – w skrócie .22LR jest to bardzo popularna amunicja używana głównie w celach sportowych. Stosowana przy strzelaniu zarówno z broni długiej jak i krótkiej. Przepisowy nabój strzeleckich konkurencji olimpijskich takich jak pistolet sportowy, pistolet szybkostrzelny oraz kilku innych konkurencjach karabinowych jak również i w biathlonie. Masa naboju znajduje się w przedziale od 1,9g do 3,9g, a energia początkowa pocisku wynosi od 120J do 275J.

Fot1 – Nabój .22LR
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nabój_.22_Long_Rifle#/media/Plik:.22_LR.jpg

FABRYCZNA PRODUKCJA

Proces produkcji amunicji zaczyn się w magazynie materiałów surowych. Znajdują się wszystkie potrzebne materiały do wytworzenia obudowy naboju. Magazyn musi być dobrze zaopatrzony i zabezpieczony na przyszłą produkcję. Surowiec trafia na linię  w postaci rolki blachy z brązu. Następnie jest rozwijany i wciągany do wytłaczarki która formuje wstępnie łuskę do przyszłych naboi. Odpad w postaci podziurawionej blachy jest nawijany na kolejną rolkę. Zostanie poddany recyklingowi i wróci ponownie jako użyteczny surowiec.

Fot2 – Zrolowana brązowa blacha po procesie wytłaczania
Źródło: Screenshot z https://www.youtube.com/watch?v=_rCZHG_eEak

Po nadaniu kształtu w prefabrykacie kumulują się naprężenia wewnętrzne powstałe związane z procesem formowania na zimno. W związku z tym części należy poddać wyżarzaniu, aby móc zmieniać ich kształt w dalszych procesach produkcyjnym bez ryzyka ich uszkodzenia czy zniszczenia. Po wyżarzeniu prefabrykat należy umyć. W kolejnym kroku części trafiają na stół wibracyjny, co w szybki sposób pomaga usunąć nadmiar wody. Wibracje przesuwają również materiał dalej na taśmociąg, który transportuje je do suszarki termicznej.

Po wysuszeniu „pre-łuski” przechodzą one przez kolejną wytłaczarkę, która precyzyjnie nadaje im średnicę 0,22 cala (5,6mm) oraz przycina tak, aby po uformowaniu kryzy łuska miała długość 15,6mm. Po tej operacji należy powtórzyć mycie i suszenie.

Fot3 – Przyciętą „pre-łuska” gotowa do formowania kryzy
Źródło: Screenshot z https://www.youtube.com/watch?v=_rCZHG_eEak

Umyte i wysuszone części trafiają do kolejnej maszyny, która przy użyciu specjalnej głowicy przekształca pół-zaokrągloną część prefabrykatu w kryzę znajdującą się na dnie łuski. Przy okazji nabijany jest symbol producenta i oznaczenie amunicji. Następnie łuski są pakowane w specjalne koszyczki transportowe.

Pakiety koszyczków trafiają do miejsca gdzie napełnia się je mokrą masą zapłonową. Grubość warstwy masy jest bardzo ważna, dlatego jej regulacja następuje przy użyciu maszyny. Po ostrożnym ubiciu masy trafiają one do suszarki. Sucha masa w łuskach jest gotowa do napełnienia prochem. Odbywa się to wyłącznie przy użyciu maszyn i dodatkowo w specjalnym pomieszczeniu, aby nie narażać zdrowia lub życia ludzi pracujących w fabryce.

Równolegle do opisanego powyżej procesu wytwarzane są pociski. Ten proces rozpoczyna się od dostarczenia do fabryki ołowiu w postaci grubych cylindrycznych kawałków. Surowiec poddawany jest walcowaniu i nawijany w postaci ołowianego drutu na rolki transportowe o dużej średnicy. W kolejnym kroku drut jest przycinany na odpowiednią długość i formowany na prasie hydraulicznej. Pociski dostarcza się do sortownika który pozycjonuje je odpowiednio i przenosi na urządzenie, które wciska je w przygotowane i napełnione wcześniej prochem łuski.

Scalone naboje trafiają do miejsca w którym automatycznie są pakowane w standardowe plastikowe koszyczki. Po napełnieniu plastikowej ramki cały komplet poddaje się procesowi woskowania w celu zabezpieczenia ich przed korozją.

Fot4 – Nabój .22LR po procesie woskowania
Źródło: Screenshot z https://www.youtube.com/watch?v=_rCZHG_eEak

Kolejnym zadaniem jest spakowanie ramek z nabojami do kartoników po 50 sztuk i skompletowanie pełnego kartonu. Kartony pakowane są na palety i wysyłane do hurtowni, gdzie są dalej rozprowadzane do sklepów i detalicznych odbiorców.

Dodaj komentarz