Print Friendly, PDF & Email

Najstarszy klub strzelecki w Białymstoku

Podlaskie Stowarzyszenie Strzeleckie Grot Białystok powstało na bazie KS LOK Grot Białystok.

Klub Strzelecki LOK GROT w Białymstoku prowadził swoją działalność od roku 1955 jako Klub Sportów Ogólno-Wojskowych, a od roku 1970, na bazie nowo zbudowanej strzelnicy przy Technikum Ekonomicznym ul. Warszawska 42, jako Klub Strzelecki LOK GROT.

Początkowym użytkownikiem tej społecznie zbudowanej strzelnicy była wyżej wymieniona szkoła, lecz szybko się okazało, że baza sprzętowa nie wystarcza na duże potrzeby nowo zbudowanej strzelnicy. Z niedocenioną pomocą pośpieszył wówczas Zarząd Wojewódzki Podlaskiej Organizacji Ligi Obrony Kraju, który bardzo szybko stał się głównym użytkownikiem obiektu.

Lata 70-te były bardzo dobre dla strzelectwa sportowego. W tamtych latach chyba nie było ucznia szkoły ponad podstawowej w Białymstoku, który by nie strzelał na tej strzelnicy.
Pierwszym trenerem koordynatorem został Stanisław Hossa były żołnierz zawodowy, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski LOK.

W latach 70-80 trenerami klubu byli:

  • Janusz Okołowicz
  • Stanisław Chodak
  • Stanisław Sworowski – wychowawca kilku medalistów Mistrzostw Polski.

Lata 80-te to już działalność Jurka Piechowskiego pracownika LOK (był także sekretarzem Okręgowego Związku Strzelectwa Sportowego), który prowadził swoja działalność do momentu zburzenia strzelnicy, co miało miejsce w 1998 roku na wyraźną decyzje ówczesnego rektora Uniwersytetu Białostockiego, Pana Jamroza.

W 1998 roku klub został zmuszony do zmiany adresu, ze względu na decyzję o rozbiórce strzelnicy (lokalizacja kolidowała z obecnością Uniwersytetu w Białymstoku). Nowy adres to ul. Lewandowskiego 5 (dzisiejsza lokalizacja), gdzie niestety jest tylko strzelnica pneumatyczna 10 metrów, która powstała dzięki funduszom i wytężonej pracy członków Klubu GROT oraz pomocy Zarządu Wojewódzkiego Podlaskiej Organizacji LOK .

W roku 2000 powstała inicjatywa powołania cyklu zawodów pod nazwą Podlaskie Zawody Strzeleckie, które w maju po raz pierwszy odbyły się na strzelnicy wojskowej „Zielona” pod Białymstokiem. Członkowie klubu (i nie tylko) od września 2003 r. mogą nareszcie strzelać w godnych warunkach u Pana Romana Tołczyka (właściciela strzelnicy). Tam też co miesiąc są odbywane zawody strzeleckie w pierwszą sobotę miesiąca (oprócz sierpnia).

Od 2002 roku klub posiada licencję klubową Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Obecnym trenerem koordynatorem jest Wojciech Multon, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, uczestnik mistrzostw Europy i Świata.