Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email

Wydział Postępowań Administracyjnych KWP mieści się na ul. Bema 4 15-369 Białystok tel. 85-670-36-44. Godziny przyjęć interesantów: wtorki i czwartki w godz. 8.00 – 13.00 oraz środy w godz. 8.00 – 17.00.
Wszystkie dokumenty można wysłać listem poleconym na powyższy adres.

Print Friendly, PDF & Email

Nowo kupioną broń można rejestrować tylko w WPA i tylko w tym WPA gdzie wcześniej składaliśmy dokumenty.

Print Friendly, PDF & Email

Broń jak najbardziej można zarejestrować pocztą/kurierem. Decyduje data stempla pocztowego (info z WPA z dn. 26.07.2017r.).

Print Friendly, PDF & Email

Tak, choć często są to pytania na które nie jest łatwo odpowiedzieć.

Print Friendly, PDF & Email

Absolutnie nie. Jak do tej pory wszystkie wizyty przebiegały w miłej atmosferze. Dzielnicowy zada podstawowe pytania: tj. gdzie pracujesz, zapyta o rodzinę, sposób przechowywania broni.

Print Friendly, PDF & Email

Niestety nie ma możliwość kupienia i posiadania takiej broni na pozwolenie sportowe kolekcjonerskie. Do posiadania tego typu broni niezbędne jest pozwolenie myśliwskie lub myśliwskie kolekcjonerskie (informacja z WPA z dn. 26.07.2017r.).

Print Friendly, PDF & Email

Jeśli musimy zostawić broń w aucie to najlepiej z dorosłym pasażerem. Nie zawsze jednak tak można. Po pierwsze samochód zostawiamy zamknięty, po drugie broń nie na widoku tylko schowana w bagażniku, lub przykryta czymś w aucie, po trzecie żadnych przedmiotów na widoku, które mogłyby prowokować złodzieja (nawigacja, telefon, tablet, paczka amunicji luzem, biżuteria), po czwarte zostawiajmy auto nie w przypadkowym miejscu, ale najlepiej pod kamerą monitoringu, przy pomieszczeniu ochrony, ewentualnie w miejscu ruchliwym. Po piąte zakupy robimy szybko i wracamy do auta. To wystarczy. Przy kradzieży broni nawet z zamkniętego auta policja sprawdza właśnie te okoliczności – czy nie doszło do lekkomyślności z Twojej strony lub niedbalstwa. Jeżeli jednak wszystko będzie jak wyżej, to pamiętajmy, że mamy 24 godziny na powiadomienie policji o utracie broni od chwili ujawnienia faktu, inaczej tracimy pozwolenie.

Print Friendly, PDF & Email

Zakazy noszenia broni na danym obszarze, (w Polsce głównie konkretne województwa lub obszary miast) jest ogłaszany z wyprzedzeniem w lokalnym mass mediach. Prośbę o “wydanie zakazu noszenie broni na terenie danego województwa” do Ministra MSWiA składa wojewoda. Tj. zakaz jest wydawany przez Ministra MSWiA na prośbę wojewody. Zakaz jest publikowany na stronach MSWiA oraz BIP, i dotyczy bezwzględnie wszystkich posiadaczy oraz instytucji, które nie są wyłączone z rozporządzenia. W praktyce jest to tylko wyjątkowo na czas niektórych uroczystości międzynarodowych (szczyt NATO w Warszawie). Nie można wjechać na teren województwa lub miasta objętego zakazem, nawet z bronią rozładowaną w bagażniku. Co grozi? Jest to wykroczenie spenalizowane w art. 51 ust. 1 pkt. 10 ustawy o broni i amunicji – grzywna lub areszt.

Print Friendly, PDF & Email

Na chwilę obecną (listopad 2017) nie ma konkretnych zapisów w żadnej ustawie ani innym akcie wykonawczym, który to precyzuje. Nie ma przepisu, który nakazuje abyś broń miał cały czas przy sobie, od wyjęcia jej z sejfu. Nikt nie nakazuje Ci zabezpieczać broni u znajomych w sejfie, Twoje zabezpieczenie musi nie dopuścić do utraty broni ( kradzieży, zagubienia) ani użycia jej przez osoby nieuprawnione.
Do sprawy należy podejść zdroworozsądkowo: jeżeli mamy kufry zamykane na klucz to dobrze, jeżeli nie to można dokupić specjalne zamknięcia na klucz. Broń i amunicja w takim kufrze, nie na widoku, w pokoju który u gości zajmujesz, który w dodatku jeszcze będziesz mógł na czas swojego pobytu sam zamykać, wydaje się odpowiednim zabezpieczeniem. Nie popełnisz jednak błędu jeżeli w takich kufrach broń pozostawisz w swoim zamkniętym aucie, z autoalarmem, na prywatnej ogrodzonej posesji (nie ryzykować na parkinu osiedlowym, nawet z autoalarmem).
W praktyce, w przypadku np. nocowania w hotelu w którym przecież nie przebywamy cały czas, ważne żeby pokój był zamknięty jak nas tam nie ma i to wystarczy.

Print Friendly, PDF & Email

WPA w Białymstoku wymaga wyłącznie oryginalnych dokumentów tj. pracuje tylko na oryginalnych dokumentach (informacja z WPA z dn. 15.09.2017r.). Jednak w przypadku zakupu broni w sklepie nie musi i nie powinna to być faktura oryginał. Sklep powinien wystawić dwa identyczne dokumenty (faktury) oznaczone jako oryginał i kopia. Dokument oznaczony jako kopia przekazujemy do WPA. W przypadku WPA w Białymstoku możemy to zrobić osobiście jak i poprzez pocztę. Zgodnie polskim prawem dokument zakupu oznaczony jako oryginał należy tylko i wyłącznie do osoby która dokonała zakupu.