Universal Selbstladepistole (uniwersalny pistolet samopowtarzalny) czyli HK USP
Historia HK USP zaczyna się w 1989 r. kiedy to inż. Helmut Weldle wraz ze swoim zespołem rozpoczął prace nad pistoletem, który w niedługim czasie miał konkurować z produktem firmy COLT. Mowa tu o konkursie zorganizowanym przez USSOCOM (Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych), który dotyczył stworzenia pistoletu dla sił specjalnych wszystkich rodzajów wojsk.
Wspomniane Dowództwo chciało zastąpić wysłużone Colty M1911A1 nowym pistoletem w tym samym kalibrze (45 ACP). Dodatkowym założeniem wspomnianego projektu było wyposażenie nowego pistoletu w możliwość wykorzystania tłumika dźwięku. Zadanie było na tyle trudne, że tylko Colt i HK stanęli w szranki. Czas pokazał, że to jednak HK dotrzymał terminu i dostarczył 28 sierpnia 1992 partie 30 szt. prototypowych egzemplarzy broni. Ośrodkiem testującym był NSWC czyli Naval Surface Warfare Center. Firma z Obrendorfu dokonała rzeczy niemożliwej – stworzyła broń dokładnie odpowiadającą specyfikacji USSOCOM zachowując przy tym jej niezawodność. W tym miejscu trzeba podkreślić, że test wytrzymałościowe były bardzo wymyślne. Wspomnę tu choćby o rzucaniu broni o beton, czy mieszaniu pistoletu w betoniarce wypełnionej słoną wodą z piaskiem. Wspomniane tortury w ogóle nie wpłynęły na konstrukcję oraz celność pistoletu. Poza tym pistolet był „wszystkożerny” – nie przeszkadzała mu żadna amunicja.
29 czerwca 1995 r. USSOCOM ogłosiło zwycięzcę – firmę HK. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że ośrodek przeprowadzający testy nie był w stanie „zajechać” dostarczonych w sumie 6o szt. pistoletów. Firma HK spisała się na medal.
7 lipca 1996 r. oficjalnie ogłoszono o przyjęciu na uzbrojenie OHWS HK pod oznaczeniem Mk 23 Mod.0. Jednak mimo wygranego konkursu USSOCOM odebrał tylko 1986 zamówionych egzemplarzy. Powód był prozaiczny – mimo spełnionych warunków konkursowych (które były nierealne) broń nie znajdowała praktycznego zastosowania. Tym sposobem Mk23 wypłynął na rynek cywilny ponieważ firma zainwestowała dużo pieniędzy w technologie. HK w wersji USP powstało po przejęciu fabryki przez Brytyjczyków.
Cywilne warunki nie wymagały wyśrubowanych norm USSOCOM w związku z tym zrezygnowano z pewnych rozwiązań technicznych. Do 1994 r. USP miały tradycyjne bruzdowane lufy . Po 1994 wprowadzono lufy poligonalne, 6 bruzdowe prawoskrętne o skoku gwintu 250mm. Lufa o gwincie poligonalnym zapewnia lepsze uszczelnienie gazowe od gwintu konwencjonalnego tj. z polami i bruzdami, a także mniejsze zanieczyszczenie lufy i jej dłuższą żywotność.
Ciekawym elementem konstrukcyjnym HK USP jest mechanizm spustowy, który umożliwiał uzyskiwanie różnych sposobów działania przez wymianę tylko jednego elementu – wkładki sterującej.
I tak mamy 9 różnych wersji:
- V1 i V2 – mechanizm spustowy SA/DA z bezpiecznikiem nastawnym / dekockerem. Pozycję Safety mamy kiedy skrzydełko jest ustawione po skosie do góry, pozycję Fire pośrodku, natomiast funkcję Dekocker (bezpieczne zwalnianie napiętego kurka) po przesunięciu dźwigni w dół. W tym systemie po zwolnieniu kurka dźwignia wraca do pozycji Fire. Wersja V2 ma skrzydełko po prawej stronie.
- V3 i V4 – j.w z tym że brak jest pozycji Safety. V4 ma skrzydełko po prawej stronie.
- V5 i V6 – mechanizm Double Action Only (DAO) z bezpiecznikiem nastawnym. V6 ma skrzydełko po prawej stronie.
- V7 – DAO bez ręcznych manipulatorów.
- V9 i V10 – mechanizm SA/DA z bezpiecznikiem bez decockera. V10 ma skrzydełko po prawej stronie.
Jest jeszcze model HK USP w wersji dla Bundeswehry (P8) którego dźwignia działa odwrotnie do wersji cywilnej USP czyli pozycja Fire to skrzydełko nastawione po środku, pozycja Safe skrzydełko po skosie w dół, decocker w dół z powrotem na pozycję Safety.
HK USP w wersji P8
Pistolet bojowy USP opracowano w 1993 roku, do cywilnej oferty handlowej wszedł w 1994 roku, ale pierwszy usportowiony pistolet jakim był USP Match, udostępniono strzelcom dopiero w 1997r. Match otrzymał, dłuższą 153 mm lufę, przeciwciężar mocowany na integralnej szynie szkieletu, regulowany celownik mikrometryczny i regulowany mechanizm spustowy. Dla lepszego efektu wizualnego pistolet wyposażono w zamek wykonany ze stali nierdzewnej. Z uwagi na to że zamek był standardowej wielkości, a muszka umieszczona była na zamku, linia celownicza wydłużyła się zaledwie o kilka mm w stosunku do standardu i wynosiła 167 mm (158 mm standard), więc o zdecydowanie zwiększonej celności trudno było mówić. Tuż za modelem USP Match, powstał Custom Sport. Custom Sport to standardowy USP wyposażony w wyższą muszkę, mikrometryczny celownik, regulowany mechanizm spustowy, obustronny. Następnym modelem broni usportowionej był USP Expert z 1999 roku.
Pistolet zbudowany jest na zamku wykonanym ze stali molibdenowo-chromowej i szkielecie wykonanym z polimeru wzmocnionego włóknami szklanymi, które stanowią 15% materiału ramy. Cztery krótkie stalowe szyny są wtopione w polimerową ramę, aby prowadzić po nich zamek. Działa on na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, a ryglowany jest jej nasadą w oknie wyrzutowym łusek. Wyposażony jest w mechanizm spustowy podwójnego działania (SA/DA) i mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem odkrytym. Ponadto wyposażony jest w mechanizm redukcji odrzutu, w postaci zmodyfikowanego urządzenia oporo powrotnego z dwiema sprężynami. Obecnie w podobne urządzenia wyposaża swoje pistolety wielu znanych producentów.
Lufa jest wykonana metodą kucia na zimno ze stali wykorzystywanej w do wysokociśnieniowych luf artyleryjskich. HK twierdzi, że 20.000 strzałów (30.000 dla .45) nie powoduje żadnego pogorszenia skupienia. Na forum HKPro są ludzie, którzy mają egzemplarze z przebiegami ponad 80.000 i nie zauważyli odczuwalnego pogorszenia skupienia.
USP Expert produkowany jest tak jak i inne modele USP w trzech wersjach kalibrowych, do nabojów 9 x 19 Parabellum, .40 S&W (10.2 x 22) i .45 ACP (11.43 x 23). Ten pistolet różni się zasadniczo od poprzednio opracowanych modeli sportowych. Przede wszystkim model ten otrzymał całkowicie nowy zamek dłuższy, o ciekawym kształcie na którym umieszczono wysoką sportową muszkę i w pełni regulowany celownik mikrometryczny typu Target. Linia celownicza wydłużyła się do 190 mm. Pistolet wyposażono w poligonalną lufę o długości 132 mm wyposażoną w gumowy o-ring umieszczony w specjalnym wytoku, który ma za zadanie poprawę współpracy lufy z jej łożyskiem w zamku. W pistolecie zastosowano ręczne pasowanie lufy z zamkiem. Szkielet wyposażono w obustronne skrzydełka bezpiecznika i tzw. Jet Funell (lejek), ułatwiający wymianę magazynków. Zwiększono pojemność magazynków, w kalibrze 9 mm Para do 18 nabojów, w kalibrze .40 S&W do 16-tu nabojów, a w kalibrze .45 ACP do 14 nabojów. Magazynki wyposażono w stopki wykonane z metalu, ułatwiają one szybkie wyrzucanie magazynków podczas strzelania dynamicznego, jednocześnie chronią pudelka przed uszkodzeniem podczas upadku na twarde podłoże. Expert ma 224 mm długości, 149 mm wysokości i 40 mm szerokości. Rozładowany w zależności od kalibru waży od 865 do 895 gramów.
Jest to broń droga, obecnie (2024r.) nowa kosztuje w granicach 1400 Euro, w Niemczech i ok. 7.400zł u krajowego importera, co jest sumą nie małą, ale jak wszyscy zainteresowani wiedzą, że płacą po części za markę H&K. Trochę jak z Mercedesem. Kupujesz z logiem producenta kawał jego historii, ale też obietnicę ponadprzeciętnej jakości. Za powyższą kwotę otrzymamy pistolet, zapakowany w naprawdę eleganckiej walizeczce, dwa magazynki, kilka zapasowych o-ringów, wymienne blaszki sterujące mechanizmu spustowo-uderzeniowego oraz dwa kurki (pistolet z założonym kurkiem standardowym nie mieści się w pudełku pomiarowym iPSC – klasy standard).
USP Expert jest pistoletem bardzo dobrze wyważonym, głównie dzięki długiemu zamkowi, ale także systemowi redukcji odrzutu powoduje, że odrzut zwłaszcza przy odmianach w większych kalibrach nie sprawia strzelcowi większego problemu.
5,2 calowa lufa posiada gwint poligonalny, testy skupienia 5 strzałów na odległość 25 yardów prowadzona przez amerykańskich strzelców dały średnicę skupienia nie przekraczającą 1,5 cala, podczas gdy testowane w tych samych warunkach pistolety Walther P99, Beretta 992F, HK USP osiągały skupienia w przedziale 2-3 cali.
Jakby tego było mało, HK w 2004r. wprowadził do swojej oferty pistolet HK USP Elite, w którym lufa osiągnęła pełne cali a zatem maksymalną długość dopuszczoną przepisami ISSF (153mm). Pozwoliło to też wydłużyć linię celowania ze 190mm do 212mm (przy maksymalnej wartości wynoszącej 220mm wg. przepisów ISSF). Spowodowało to iż skupienie pistoletu poprawiło się do średnicy 1,3” na 25 yardów.
Pistolet bardzo dobrze nadaje się do precyzyjnego strzelania tarczowego, sprzyjają temu celowi długa, precyzyjnie wykonana lufa, dobrej jakości przyrządy celownicze, długa linia celownicza i dobry delikatny mechanizm spustowy, można jednak z powodzeniem startować z nim w konkurencjach IPSC, przynajmniej amatorsko.
opracował P.B.
Żródła:
https://smallarmsreview.com/
http://www.alfacharlie.pl/
https://forum-bron.pl/
https://depozyt.wordpress.com/