AR-15 – karabinek cywilny, produkowany w wielu różnych wersjach, wykorzystujący amunicję pośrednią (amunicja uzyskująca energię początkową wyższą niż amunicja pistoletowa ale niższą niż amunicja karabinowa, stanowiąc rozwiązanie pośrednie).
Karabin jest bardzo popularny w USA ale i w Polsce zdobywa coraz większe grono fanów.

HISTORIA

AR-15 to skrót od Armalite Riffle, model 15. Jego konstrukcja jest oparta na karabinie AR-10 kalibru 7.62mm. Zostal stworzony przez Eugene Stoner, Robert Fremont i L. James Sullvan jako lżejsza wersja AR-10 i dostosowana do strzelania amunicją kalibru 5.56mm. Firma Colt nabyła prawa do AR-10 i AR-15 w 1959 roku i po wprowadzeniu pewnych modyfikacji (np. strzelanie ogniem ciągłym) przyjęła się w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych jako karabin M16.

DODATKOWE MAŁE CO NIECO

Karabin składa się główniez 2 dwóch części: komory dolnej zwanej spustową i komory górnej. Klasyczny AR-15 działa na zasadzie bezpośredniego odprowadzenia gazów prochowych na suwadło. Ciśnienie powstałe w ten sposób powoduje, iż zamek zaczyna sie odryglowywać i rozpoczyna się cykl pracy broni.
AR-15 można bardzo łatwo modyfikować, modernizować oraz doczepiać różne dodatki (kolimatory, powiększalniki, chwyty przednich prostych i skośnych, długich i krótkich, latarek, laserowych wskaźników celu i innych) do czego przyczyniło się wprowadzenie uniwersalnych szyn akcesoryjnych MIL-STD-1913/Picatinny. Dodatkowe rzędy żeber, otworów i szczelin montażowych tylko jeszcze ułatwiają sprawę. Wszystko to powoduje, iż AR-15 czasami jest nazywany “legiem dla dorosłych”. Większość karabinków używa amunicji .223 Remington/5,56 mm x 45.

DLA KOGO

Karabin jest bardzo popularny wśród cywili. Niestety ilość różnych wersje może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie początkujących. Ale każdy znajdzie coś dla siebie czy to pod dynamikę, czy pod precyzyzyjne strzelanie długodystansowe czy też do zwykłego odstresowania na strzelnicy od czasu do czasu. Ceny wahają się od 3000zł do nawet 20000zł dlatego też dobrze zastanowić się do czego będziemy używać naszego AR-15. Jeśli zamierzamy go używać tylko do okazyjnego strzelania na zawodach, głównie po to by przedłużyć licencję sportową, to i te najtańsze modele będą dla nas dobre.

BIBLIOGRAFIA

pl.wikipedia.org
milmag.pl