”Elastyczność zamiast uniformizmu” to motto firmy Walther. Jest to odejście od niektórych firmowych opisów „perfekcji”. Walther jest jedną z tych firm, które rzeczywiście uważają, że pistolet powinien odpowiadać potrzebom właściciela, a nie, że właściciel musi przystosować się do pistoletu. To motto było tym, które Walther przekazał Horstowi Wespowi, szefowi działu technicznego odpowiedzialnemu za rozwój P99, a firma przyjęła motto przy tworzeniu nowego PPQ M2 .45.
Wesp przyszedł do pracy w Walther w 1994 roku, ale od kilkudziesięciu lat był w branży broni palnej. Miał bogate doświadczenie w projektowaniu broni palnej i systematycznie awansował do rangi lidera zespołu technicznego zarówno Steyra, jak i Glocka, zanim osiadł w Ulm, w domu Walthera. Niedługo po tym, jak Wesp rozpoczął działalność w Walther, firma zleciła mu zaprojektowanie zupełnie nowego pistoletu. P99 był gotowy zaledwie trzy lata później.
Rama polimerowa
Jedną z nowych cech konstrukcyjnych była rama polimerowa, była to nowa technologia dla Walthera w tym czasie, podczas gdy zastosowanie ramek polimerowych nie było niczym niezwykłym w pistoletach semi-auto w latach 90-tych, Walther musiał przyjąć duże ryzyko wejścia na ten wysoce konkurencyjny rynek. Ramki polimerowe znacznie obniżają koszty produkcji, ale także stanowią przeszkodę przy tworzeniu bogatego w funkcje modelu, który pozostanie konkurencyjny cenowo.
Tam, gdzie Hesp zdecydował się rzucić wyzwanie istniejącemu rynkowi pistoletów z polimerową ramą, zaoferował właścicielowi możliwość dostosowania pistoletu do swoich konkretnych potrzeb. P99 był jednym z pierwszych pistoletów polimerowych posiadających wymienny pasek z tyłu rękojeści. Pozwoliło to strzelcy dopasować rozmiar uchwytu do dłoni. Tam, gdzie inni producenci wybrali podejście „kup albo idź sobie” Walther chciał zaoferować jak najwięcej opcji i zacząć od wielkości uchwytu. Historia udowodni, że Walther prawidłowo określił preferencje klienta, ponieważ prawie każdy producent pistoletów z oprawą polimerową oferuje teraz wymienne paski na uchwycie. Walther i Hesp byli pierwszymi, którzy rozpoznali ich wartość.
P99 został zaprojektowany z wymiennym systemem spustowym, utrzymany z motywem elastyczności, który Walther faworyzuje. Pierwsze P99 miały klasyczny system wyzwalania podwójnego / pojedynczego działania, tak popularny w połowie lat dziewięćdziesiątych. W zależności od życzenia klienta, P99 może być wyposażony w wyzwalacz podwójny (DAO) lub częściowo napinany pojedynczy system działania. Dostęp do trzech dostępnych typów był niespotykany w tym czasie. Podobnie jak wymienne paski z tyłu, ta funkcja jest teraz bardziej powszechna. Wprowadzono kilka innych usprawnień związanych z ergonomią ramy i celownikami. Rama stała się mniej kątowa, z ostrymi krawędziami ustępującymi zaokrąglonymi konturami. Zabytki zmieniły się z białych konturów na modele dwu- i trójwymiarowe.
Wpływ służb mundurowych na działania Walthera
Większość głównych producentów zwraca uwagę na żądania organów ścigania i społeczności wojskowej z kilku powodów. Kontrakty wojskowe i policyjne dają producentowi pewną stabilność, ponieważ często trwają latami i mają stały cykl zamówień. To sprawia, że życie jest łatwiejsze i bardziej przewidywalne dla producenta.
Ci dwaj klienci ustalają również trendy na lepsze lub gorsze, które często przenoszą się na rynek cywilny. Wielu cywilów ceni opinie zbrojnych profesjonalistów i postrzeganą wiedzę, która im towarzyszy. Z tych dwóch powodów żądania organów ścigania miały poważny wpływ na zmiany, które nastąpiłyby w P99 przez prawie następne piętnaście lat.
Jedna z największych zmian nastąpiła, gdy Walther migrował z P99 do P99Q. Zmiana ta nastąpiła w 2008 r. wraz z dodaniem systemu pojedynczego działania Walthera. Pistolety zyskiwały coraz większą popularność, a kolejne organy ścigania (np. Holenderska policja) chciały mieć pistolety z tym systemem spustowym. Problem polega na tym, że organy ścigania zatrudniają osoby o różnych poziomach zaawansowania, do tego stopnia, że niektórzy ludzie są wręcz niebezpieczni przy załadowanej broni palnej.
Typowym rozwiązaniem w zakresie egzekwowania prawa jest zastosowanie pistoletu na cięższy spust, przez co trudniej jest uzyskać niedbałe rozładowanie. P99Q był pistoletem opracowanym bezpośrednio dla niemieckich kontraktów policyjnych, decyzji, która okazała się opłacalna dla firmy. Dla tego projektu opracowano dwa warianty P99, „Q” i „D”. Model „Q” okazał się bardziej popularny z dwóch wersji.
Jedną z cech P99Q było stosunkowo mocne przyciąganie wyzwalacza, zgodnie z wymogiem, jaki został zaprojektowany. Podczas gdy wielu może zastanawiać się, dlaczego pistolet z ciężkim spustem byłby popularny, pomysł zakupu pistoletu zaprojektowanego i przetestowanego zgodnie z rygorystycznymi niemieckimi normami spodobał się wielu klientom. P99Q został przyjęty przez kilka niemieckich organów ścigania i przez kilka innych krajów, z których Polska jest jednym z największych zamawiających.
P99 był w użyciu przez około 15 lat i doczekał się wielu aktualizacji i udoskonaleń przez cały okres jego eksploatacji. Podczas gdy elementy wewnętrzne niewiele się zmieniły, rama stale ewoluowała przez cały czas użytkowania pistoletu. Walther postanowił wykorzystać wiele najlepszych cech z P99 i zbudować pistolet lepiej dostosowany do rynku komercyjnego. Pistolet, który powstał z tego wysiłku, to Walther PPQ 45.
Ergonomia
Ramka polimerowa Walther PPQ 45 jest prawie identyczna z ostatnim modelem P99. To dobrze, ponieważ te ergonomia przetrwała prawie 15 lat. Żaden inny producent nie może twierdzić, że ma tyle badań i testów, aby uzyskać odpowiedni chwyt. W rezultacie, ergonomia sprawia, że Walther PPQ 45 jest jednym z najwygodniejszych pistoletów na rynku.
Struktura uchwytu Walther PPQ 45 pozwala na sprawne trzymanie broni w każdych warunkach, pozwala naszej dłoni chwycić wysoko uchwyt, aby pomóc nam kontrolować pistolet pod wpływem odrzutu.
Podczas gdy uchwyt i rama Walther PPQ 45 wyglądają niemal identycznie jak P99Q, wyzwalacz jest tam, gdzie widzimy największe zmiany i największą poprawę. Walther chciał zaoferować najlepszy spust na każdym pistolecie z polimerową ramą, więc skupili się na rozładowaniu ciężaru spustu i zmniejszeniu ilości ruchu spustu wymaganego do wystrzelenia Walther PPQ 45.
Waga ciągnąca P99Q została zmniejszona o ponad 25 procent, a ruch wyzwalający został skrócony o 66 procent w przypadku wyzwalacza Walther PPQ 45. Krótki, lekki ruch spustowy ułatwia koncentrację na strzelaniu, z mniejszym naciskiem na zarządzanie spustem.
Walther PPQ w .45 ACP jest najnowszym dodatkiem do swojej sztandarowej linii. Wszystkie badania i projekty, które przeszły do poprzednich modeli P99 i PPQ, są obecne w końcówce .45. Po obu stronach ramy znajdują się wypusty, a zwalniacz może być umieszczony po obu stronach uchwytu.
Magazynek Walther PPQ 45 ma 12 miejsc na naboje i jest wykonany ze stali. Jeśli jest możliwość wyboru magazynka ze stali i polimerów do pistoletu, zawsze lepiej wybrać stal. Z rzadkimi wyjątkami wszystkie bóle głowy wydają się zanikać, gdy używamy magazynów stalowych. Jeśli chcesz szybko zmienić magazynki, ma to znaczenie. Prowadnica Walther PPQ 45 ma ząbki z przodu i zaokrąglonymi krawędziami dla wygodnego przenoszenia.
Walther PPQ 45 jest określany przez użytkowników jako broń niezawodna dzięki wyzwalaczowi, metalowym magazynom i ergonomii.
Specyfikacja:
Kaliber: .45 ACP
Działanie: Semi auto, krótki odrzut, blokada zamka
Pojemność: 12 + 1
Całkowita długość: 7,4 cala
Wysokość: 5,8 cala
Szerokość: 1,3 cala
Waga: 1 funt
Rama: polimer
Wykończenie: Tenifer
Źródło:
http://www.gunsandammo.com/handguns/semi-auto-handgun/review-walther-ppq-in-45-acp/
http://www.handgunsmag.com/editorial/review-walther-ppq-m2-in-45-acp/137836
https: //gadzetomania.pl/59995,pistolet-walther-ppq-m2-t4e