Trzeci z cyklu artykułów na temat użycia broni w obronie koniecznej i jego konsekwencji z punktu widzenia organów Policji autorstwa Z-Tac
Wczoraj przybliżyliśmy sobie krótki plan działań do wdrożenia w przypadku skutkowego użycia broni palnej w obronie koniecznej.
Bezpośrednio po czynnościach na miejscu zdarzenia przychodzi niestety TEN czas. Na miejsce przyjeżdża policja. Większość normalnych, praworządnych ludzi poza kontrolą drogową nie miała nigdy żadnych kontaktów z policją i też nie bardzo wiedzą jak prawidłowo się zachowywać. Poniższa część poradnika przybliży to spotkanie.
Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że ten kontakt nie będzie miły. Policjanci zostali wysłani na miejsce popełnienia przestępstwa. Nie wiedzą jeszcze kto jest sprawcą a kto pokrzywdzonym. Dobry gliniarz nie zakłada nic z góry i zachowuje profesjonalizm w traktowaniu wszystkich stron równo.
Wielu ludzi może się oburzać na taki stan rzeczy, ale jest on niezbędny do zachowania obiektywizmu oraz wdrożeniu pierwszych czynności, które będą potem przekuwane na tzw. „proces”.
Część osób będzie lamentować, że takie spotkanie nie powinno tak wyglądać, że to chore, że broniących ludzi w Polsce traktuje sie jak bandytów, że ogranicza się ich prawa itp itd.
Ja wam piszę jak jest. Nie gdybamy, nie dyskutujemy co powinno się zmienić. Musicie być gotowi na fakty, na to co faktycznie nastąpi i mieć plan.
Pierwsi na miejscu będą policjanci prewencji. W większych miastach mogą być to wywiadowcy, czyli policjanci prewencji bez umundurowania. Zaraz po nich przyjadą policjanci wydziału operacyjno rozpoznawczego, czyli kryminalni. Następnie przybędzie grupa procesowa wraz z technikiem kryminalistycznym (dochodzeniowcy) w celu przeprowadzenia czynności protokołowych (oględziny miejsca itp) a w przypadku zgonu którejś ze stron będzie na miejscu biegły medycyny sądowej i prokurator.
Poniżej krótki plan, jak się zachowywać:
- Po przybyciu policji natychmiast się zidentyfikuj. „To ja jestem osobą zgłaszającą, Jan kowalski, ten mężczyzna próbował mnie zabić”. Ta krótka informacja da policjantom bardzo dużo, gdyż pierwsze co muszą zrobić, to ustalić kto jest kto.
-
Pokaż policjantom, że nie stanowisz dla nich żadnego zagrożenia. Trzymaj ręce na widoku, nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów i przede wszystkim wykonuj ich polecenia. Teraz na miejscu karty rozdaje policja. Pamiętaj, że mają prawo wyegzekwować wykonywanie poleceń za pomocą środków przymusu bezpośredniego. Najważniejsze, żebyś nie trzymał wtedy broni w ręku. Jej miejsce jest w kaburze. Policjanci, zaraz gdy dowiedzą się, że strzelałeś ze swojej broni każą ci ją przekazać lub sami ja odbiorą i zabezpieczą. Nie stawiaj oporu, to normalna procedura. Współpraca na każdej płaszczyźnie z policją jest rzeczą bardzo pożądaną, bo to oni będą sporządzać notatki urzędowe ze zdarzenia, w której opiszą Twoje zachowanie. Cała dokumentacja potem zostanie dołączona do akt sprawy. To też oni będą potem przesłuchiwani przez dochodzeniowców i zapewne też przez prokuraturę i później będą zeznawać w sądzie. Tak wiem, dużo tych przesłuchań, ale tak to wygląda.
-
Zapewne dojdzie do krótkiej wymiany zdań z policjantami. Zadbaj o to, by ta rozmowa przebiegała spokojnie, uprzejmie i rzeczowo. Nie mów zbyt dużo, miej w głowie to, że czymś możesz sobie zaszkodzić nawet jeśli wszystko wykonałeś legalnie i zgodnie z prawem. Miej też świadomość tego, że mogłeś popełnić jakiś błąd podczas obrony koniecznej. Mimo, że działałeś w dobrej wierze i w celu odparcia bezprawnego zamachu na życie i zdrowie to możesz mieć problemy prawne z tego powodu. Wskaż policjantom dowody, monitoring, świadków.
Przekaż im swój dokument tożsamości oraz legitymacje posiadacza broni. Jeśli nie masz przy sobie dokumentu tożsamości, takiego jak prawo jazdy czy dowód osobisty, to czerwona książeczka powinna wystarczyć, gdyż zawiera Twoje zdjęcie i dane osobowe. Jeśli policjanci będą pytali o inne dane, przekaż je bezzwłocznie. -
Nie pouczaj policjantów na temat swoich praw, czynności które mają wykonywać i nie stawiaj oporu. To tak jak pouczać strażaka jak ma gasić pożar. Policjanci świetnie wiedzą co mają robić na miejscu. Będzie lekkie zamieszanie, bo sprawa jest poważna ale to normalne w takich przypadkach. Przygotuj się na to, że wszystko co zaplanowałeś sobie na ten dzień będziesz musiał odłożyć.
-
Jeśli policjanci zdecydują się założyć ci kajdanki i umieścić w radiowozie, nie stawiaj oporu. Mimo tego co widzą i tego, że oświadczyłeś im, że tylko się broniłeś, oni tego nie wiedzą jeszcze. Mają pełne prawo założyć ci kajdanki i nadzorować twoje zachowanie. Jeśli możesz wykonać telefon do swoich bliskich czy do adwokata, zrób to. Jeśli nie możesz, nie próbuj – będziesz miał na to czas później.
Być może zostaniesz zatrzymany na czas do 48 godzin. Wtedy policjanci w protokole zatrzymania wpiszą konkluzję typu: „Osoba podejrzana o to, że w Pcimiu Dolnym, na ul. Klonowej zabiła człowieka pod wpływem silnego wzburzenia uzasadnionego okolicznościami, tj. art 148 par 4”. Nie przejmuj się, to nie jest akt oskarżenia ani zarzut tylko powód zatrzymania z art 244 KPK – tylko podejrzewa się Ciebie, to znaczy, że są uzasadnione przesłanki do zatrzymania aby umożliwić prawidłowy tok postępowania, przesłuchać Cię, wykonać wszystkie czynności procesowe i nie dopuścić do zacierania, niszczenia czy zniekształcania śladów.
Jestem zdania, że jeśli trafisz do policyjnej izby zatrzymań, to cena którą zapłaciłeś za uratowanie swojego życia. Niestety, tak to wygląda w praktyce. Zginął człowiek, tudzież został postrzelony – nie ważne czy to bandyta czy nie – ale prokuratura i policja musi dopełnić wszelkich starać, żeby sprawę zbadać bardzo szczegółowo. W toku tych ustaleń zapewne wyjdzie twoja niewinność. Tak jest skonstruowane niestety prawo.
Prawdopodobnie w najbliższych godzinach Twoja broń trafi do policyjnego depozytu. Cała broń, wszystko co masz w szafie. Zostanie ona zwrócona, kiedy prokuratura lub sąd uzna, że nie ma powodu, aby dłużej ją trzymać. Jeśli prokurator zdecyduje die na postawienie zarzutu, np. zabójstwa, przekroczenia granic obrony lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu to twoja broń zostanie zabrana do czasu umorzenia postępowania lub wyroku uniewinniającego. Teraz będziesz musiał się przygotować na dosyć długą batalię sądową. Może do niej nie dojść, ale jest to dosyć mało prawdopodobne w naszym systemie prawnym. Rolą prokuratury w naszym kraju jest niestety stawiać akt oskarżenia. Czasami takie oskarżenie jest absurdalne – ale to są fakty, tak prawdopodobnie będzie. Akt oskarżenia upadnie w sądzie, ale to już prokuratora nie obchodzi.
Jutro część czwarta poradnika, która będzie poruszała również powyższe zagadnienia. Postaramy się rozwinąć kwestię dowodów, składania zawiadomienia i popełnieniu przestępstwa i dalszych kontaktów z policją.