Każdy z nas pewnie zauważył, broń jest wypełniona różnymi dziwnymi znakami, literami i innymi znaczkami, które wydają się być jakimś sekretnym językiem kodowym z innego świata. Praktycznie każdy europejski pistolet lub karabin ma te oznaczenia, ale instrukcje produktu rzadko opisują ich znaczenie. Pomimo tego odkodowanie stempli może być niezwykle przydatne w określaniu wieku i pochodzenia broni palnej. Jednym z krajów, który wydaje się przenosić te znaczki na wyższy poziom, są Niemcy; produkty Heckler & Koch, SIG Sauer i Walther mają wyraźne i podobne oznaczenia na zamkach, szkieletach, lufach. Poniżej opiszemy co oznaczają te stemple i jakie informacje możemy z nich uzyskać.
Proof Marks – stemple cechowe.
Są to oficjalnie oznaczenia określane jako znaki próbne lub stemple próbne. Chociaż europejska tradycja obowiązkowego sprawdzania (i późniejszego znakowania) sięga angielskiej ustawy o cechach lufy z 1868r., Niemcy przyjęły podobne prawo dopiero w 1891r. Mając na celu zagwarantowanie jakości broni palnej produkowanej w każdym kraju, ustanowiono przepisy dowodowe przedstawiają zestaw standardów, które producenci broni muszą stosować, aby sprzedawać swoje produkty. Chociaż środki wydają się ciężkie, kolekcjonerzy w dużej mierze uważają, że przepisy poprawiły ogólną jakość europejskiej broni w drugiej połowie XIX wieku. Przez lata specyficzne znaczki próbne stosowane przez niemieckich producentów nieco się różniły (zwłaszcza podczas drugiej wojny światowej i po niej), ale oznaczenia pozostały dość spójne przez większość ostatniego półwiecza.
Niemcy Zachodnie rozpoczęły produkcję broni w 1951 r. po drugiej wojnie światowej. System cech został przywrócony w większości z okresu przed 1939 r. Pierwszym znakiem, który omówimy, jest „orzeł nad N”, który jest charakterystyczny dla całej niemieckiej broni palnej. Orzeł jest w Niemczech odznaką federalną i w tym przypadku wskazuje na akceptację broni zgodnie ze standardami rządowymi. N oznacza nitrocelulozę i oznacza, że broń palna została zatwierdzona do bezpiecznego stosowania z prochem na bazie nitrocelulozy. Aby uzyskać ten certyfikat, z testowanej broni należy z powodzeniem wystrzelić dwa magazynki amunicji, które zostały załadowane o 30% większą naważką prochu, niż dopuszczalna maksymalna dla danego kalibru. Pod względem gwarancji mechanicznych znaczek ten jest najważniejszy na broni.
Proof House -Dom probierczy.
Najbardziej oczywistymi znakami dowodowymi na niemieckich pistoletach są piktogramy, które często można znaleźć w pobliżu numeru seryjnego broni. Te symbole reprezentują dom probierczy, który przeprowadził testy. Zazwyczaj każdy producent stosuje ten sam dom probierczy dla całej swojej broni palnej, ale nie zawsze jest to prawdą. Heckler & Koch i produkty Walther, które są wytwarzane w Ulm, mają piktogram „poroża”, insygnia domu probierczego w Ulm. Tymczasem produkty Walther produkowane w Arnsbergu (zwykle kalibru .22 LR) przechodzą testy w domu probierczym w Kolonii i posiadają godło „trzy korony w tarczy” tego obiektu. Wreszcie, w pełni niemiecka broń palna SIG Sauer (wyprodukowana i zmontowana w całości w Niemczech) przechodzi przez probierczy dom w Kilonii i nosi oznaczenia tego domu.
Kody daty produkcji.
Prawie każda niemiecka broń palna ma dwuliterowy kod daty wskazujący rok produkcji broni. Do celów datowania każda litera odpowiada określonej liczbie (0–9) i razem dwie litery reprezentują dwie ostatnie cyfry roku produkcji. Zarówno Heckler, Koch, jak i Walther korzystają z tego samego systemu z „I”, ale nie „J”. System SIG Sauera jest dokładnie odwrotny z „J”, ale bez „I”. Niemieckie kody daty:
0 -A
1 -B
2 -C
3 -D
4 -E
5 -F
6 -G
7 -H
8 -I (SIG używa J)
9 –K
W przypadku rewolwerów S&W sprowadzanych do Niemiec z USA cecha roku produkcji najczęściej zawierała jednak dwie ostatnie cyfry roku: